Beogradski Festival Harmonike | Žiri takmičenja
Belgrade Accordion Festival presents a series of events taking place in Belgrade, Serbia. It consists of an accordion player competition, concerts, master classes and lectures.
festival, harmonika, harmonike, takmicenje, master klas, master klasovi, accordion, fest, beograd, beogradski, bfh, competition, 2019
470
page-template-default,page,page-id-470,page-child,parent-pageid-403,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Žiri takmičenja

Danijela Gazdic w_circle_02
mr Danijela Gazdić

red. prof. Muzičke akademije
Univerziteta u Istočnom Sarajevu

Nižu muzičku školu ''Vojislav Vučković'' završila je u Sarajevu u klasi nastavnice Desanke Olenjuk, a srednju muzičku školu ''Dr Miloje Milojević'' završava u Kragujevcu u klasi prof. Radomira Tomića. Osnovne studije završila je na Kijevskom državnom konzervatorijumu ''P.I. Čajkovski'' 1995. godine u klasi prof. V.V. Besfaljmiljnova sa prosečnom ocenom 10 u toku studija, te magistrirala na Nacionalnoj muzičkoj akademiji Ukrajine u Kijevu 1997. godine sa najvećim ocenama u klasi akademika N.A. Davidova. Rad na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu započinje 1998. godine kada i osniva odsek za harmoniku, gde danas predaje u zvanju redovnog profesora, a ujedno obavlja funkciju rukovodioca smera za harmoniku.

Od početka rada na Akademiji imala je niz zapaženih pedagoških rezultata. Studenti iz njene klase osvojili su preko 200 nagrada (specijalnih, prvih, drugih i trećih) na domaćim i međunarodnim takmičenjima i festivalima (Republika Srpska i BiH, Srbija, Hrvatska, Mađarska, Grčka, Italija, Ukrajina, Austrija, Rusija). Pored pedagoške, Danijela se bavi i koncertnom delatnošću. Održala je solističke koncerte u Nemačkoj, Rusiji, Ukrajini, Mađarskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji te u nizu gradova Republike Srpske i BiH, kao i zapažene koncertne nastupe u saradnji sa umetnicima kako u oblasti muzike tako i u drugim oblastima scenskog stvaralaštva. U cilju dočaravanja harmonike kao jednog akademskog instrumenta, sa bogatim arsenalom zvučnih i izvođačkih mogućnosti snimila je CD ''Sjećanja'' na kojem su zabeležena dela različitih autora i stilova. Kao plod višegodišnjih koncertnih aktivnosti u oblasti kamerne muzike napravila je odabir i redakciju dela za flautu i harmoniku, violinu i harmoniku, te glas i harmoniku koje je objavila u zbirci pod nazivom ''Koncertni repertoar za kamernu muziku - I''. Kao član dueta ''Lagrimas'' snimila je CD ''Duo Lagrimas'' na kom su zabeležene i ovekovečene kompozicije različitih autora, a transkripcije za harmoniku uradila je Danijela. Glas kao najsavršeniji muzički instrument i harmonika koja svojim zvučnim i tehničkim mogućnostima dočarava vokalnost u izvođenju daju duetu ''Lagrimas'' prepoznatljivost po načinu i stilistici interpretacije. Bila je član žirija najprestižnijih svetskih takmičenja za harmoniku kao što su: Svetski kup, Svetski trofej, Festival slovenske muzike, Zvezdane staze, Beogradski festival harmonike, Akordeon art, a učestvovala je i u radu mnogobrojnih domaćih i međunarodnih žirija u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Grčkoj, Kini, Italiji, Austriji i Rusiji. Recenzent je stručne literature za harmoniku i saradnik u više komisija pri Ministarstvu prosvete i kulture Republike Srpske. Obavljala je funkciju šefa odseka za harmoniku (od 2000. do 2011. godine) kao i funkciju Prodekana za naučno-istraživački i umetnički rad (od 2005. do 2007. godine) na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu. Pedagoški i umetnički rad i aktivnosti na širenju muzičke kulture i duhovnosti nagrađeni su sa više Plaketa od strane Muzičke akademije, te zahvalnica od strane muzičkih škola u zemlji i inostranstvu (Republika Srpska, BiH, Srbija, Makedonija, Rusija). Danijela je nagrađena i Plaketom za najuspešniju ženu u gradu Istočno Sarajevo u 2006. godini, a njena biografija je uvrštena i u Eniciklopediju Republike Srpske.

Nikola-Pekovic w_circle
MAS. NIKOLA PEKOVIĆ

docent Fakulteta umetnosti u Nišu

Nikola Peković (1991), muzičko obrazovanje započinje u klasi prof. Marije Vukićević iz Kraljeva, a osnovne i master studije harmonike završava na Fakultetu umetnosti u Nišu sa najvišim ocenama u klasi profesora mr Miljana Bjeletića. Prvi je student FU u Nišu koji je treću i četvrtu godinu fakulteta završio u školskoj 2012/2013.

Poslednjih deset godina je aktivan na koncertnom podijumu kao solista i kamerni muzičar u Srbiji, Crnoj Gori, Slovačkoj, Italiji, Nemačkoj, Ukrajini, Litvaniji, Letoniji, Grčkoj, Francuskoj, Portugaliji, Španiji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Kanadi, Sloveniji, Kini, Belgiji i Rusiji. Krajem 2014. Fakultet umetnosti u Nišu je izdao njegov prvi solistički CD sa klasičnom muzikom na harmonici. Dobio je povelju od Univerziteta u Nišu kao najbolji student koji je završio osnovne akademske studije u školskoj 2012/2013. U zajedničkom nastupu sa sestrom Bojanom, pobedio je u trećem serijalu takmičenja “Ja imam talenat” (2012.), gde je utemeljen potpuno novi muzički pravac na svetskoj muzičkoj sceni. Zaštitno je lice italijanske fabrike za harmoniku Bugari i Fonda za mlade talente Republike Srbije. Na poziv fabrike održao je četiri solistička koncerta u Kini i prezentovao njihov najnoviji model harmonike Omnia. Nagrađen je 2010/2012/2014 od strane Erste banke/Kluba Superste iz Beograda. Oni ulažu u talentovane mlade ljude koji pomeraju granice uspeha u različitim oblastima. Dobio je medalju od vrhovnog Atamana ruske Kozačke vojske 2012. Učestvovao je do sada na 48 takmičenja u zemlji i inostranstvu gde je osvajao prestižne nagrade: II mesto na Svetskom kupu u Kanadi 2013, II mesto na Svetskom trofeju u Rusiji 2013, II mesto na Međunarodnom takmičenju Accoholiday u Ukrajini 2011/2013, I mesto na Svetskom trofeju u Španiji 2010, I mesto na Internacionalnom takmičenju za harmoniku u Sloveniji i Grčkoj 2010, I mesto na Internacionalnom takmičenju za harmoniku Zvezdane Staze u Kragujevcu 2010. Bavi se pedagoškim radom na Fakultetu umetnosti u Nišu, a na glavnom predmetu harmonika je docent. Detaljnije informacije možete pronaći na njegovom sajtu: www.pekovicnikola.com

Ziri Ana Krsmanovic
dr um. Ana Vyparinová Krsmanovič

prof. „Cirkevne konzervatórium“, „OMŠ Exnárova“ Bratislava

Ana Vyparinová Krsmanović je rodjena u Beogradu. Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekla je u muzičkoj školi „Dr Vojislav Vučković“ u klasi prof. Biljane Radosavljević. Osnovne i magistarske studije završila je na Visokoj školi muzičkih umetnosti u Bratislavi (Slovačka), u klasi prof. Borisa Lenka. Na istom fakultetu 2021 god. završava i doktorske studije na temu „Kamerna dela evropske provenijencije za harmoniku i klavir“ u klasi doc. Jordane Palovič.

U toku školovanja aktivno je saradjivala sa mnogobrojnim interpretatorima u okviru kamernih sastava (flauta, oboa, glas, klavir, violončelo i dr), sa kojima je premijerno izvela više dela slovačkih autora (J.Kmiťová, B.Milaković, M.Piaček, P. Machajdík). Godine 2005. snimila je solo kompoziciju Ljubice Čekovske “Fragments and Elegies” za njen autorski CD. Saradnja sa klaviristkinjom Zuzanom Zamborskom započela je 2017 godine, sa kojom aktivno izvodi originalna dela za harmoniku i klavir iz cele Evrope (U. Rojko, K. Mayo, P. Machajdík, J. Meisl, E. Irshai i dr. ). Premijerno su izvele dela P. Machajdika, Kevina Maya, Jana Meisla u Bratislavi i Beogradu i pripremaju nove premijere (I. Brkljačić i dr.). Osim u muzičkom, aktivno učestvuje u pozorišnom životu Slovačke, igrajući u predstavi Muško odeljenje sa Radošinskim naivnim pozorištem.

Ziri prazan krug
Damir Milošević

prof. MŠ “Josip Slavenski”, Novi Sad

Ziri prazan krug
Dušan Marković

prof. MŠ “Kornelije Stanković”, Prokuplje